W połowie lat 40. XIX wieku, kolejne pokolenie Potockich dziedziczy Pałac – Pałac oraz sama Kordegarda stają się dobrze prosperującym biznesem.
– Miejsce zmienia całkowicie swoją funkcję – „W Kordegardzie najpierw znajdowała się księgarnia, którą prowadził Józef Wencki. W połowie XIX wieku księgarnie zastąpił sklep Henryka Hirszla, (…) który pełnił też funkcję galerii” – mówi w rozmowie z Kacprem Andruszczakiem dr Katarzyna Wagner z Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
Historia Kordegardy jako miejsca wystawienniczego sięga XIX wieku. W drugim odcinku nowego podcastu, usłyszą Państwo dalszą część architektonicznej historii budynku Galerii oraz pałacu, do którego przynależy Kordegarda.
Galeria Kordegarda jest miejscem znajdującym się na trasie Traktu Królewskiego, między obecną siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Pałacem Prezydenckim. Powstała w drugiej połowie osiemnastego wieku jako miejsce strzegące wejścia na teren zespołu pałacowego, należącego do Marii Zofia Denhoff z Sieniawskich oraz Augusta Aleksandra Czartoryskiego. Na przestrzeni lat pełniła wiele funkcji: była strażnicą, sklepem, księgarnią, aż w końcu stała się galerią sztuki – miejscem, które nieprzerwanie od lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku pokazuje sztukę polską i zagraniczną, dawną i współczesną. Obecnie, od dwa tysiące jedenastego roku, Kordegarda znajduje się pod opieką Narodowego Centrum Kultury, a jej pełną nazwa to: Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury.
„Abecadło Kordegardy” to podróż w czasie, znaczona literami alfabetu ścieżka w stronę historii z pogranicza kultury i sztuki. To opowieść o miejscu, ale także o ludziach, którzy w symboliczny sposób zameldowali się na Krakowskim Przedmieściu pod numerem piętnastym.